У Правничому коледжі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась зустріч студентів з виконувачем обов’язків директора територіального управління ДБР, розташованого в місті Львові, Віталієм Стецьом .

15.03.2019 | 14:23

14 березня 2019 відповідно до плану заходів Університету, в Правничому коледжі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась зустріч студентів з виконувачем обов’язків директора територіального управління ДБР, розташованого в місті Львові, Віталієм Стецьом .

Директор Правничого коледжу Володимир Цікало, представляючи шановного гостя зауважив, що ДБР не є правоохоронним органом в класичному розумінні, а відповідно до закону є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність. Також Володимир Ігорович закликав студентів після ознайомлення із особливостями організації та діяльності ДБР скористатися можливістю поставити всі актуальні для них запитання, зокрема пов’язані з можливістю працевлаштування в цій структурі.

Віталій Миколайович під час презентації основних напрямів діяльності зазначив, що необхідність такого органу як ДБР назріла давно. Це європейська практика, оскільки органи прокуратури проводили досудове розслідування, також наглядали за цим досудовим розслідуванням. Були також вимоги Ради Європи, це прописано в Конституції України. Минуло 20 років, коли врешті цей орган створено.

Також розповідаючи чому виникла потреба в новій структурі, коли прокуратура здійснювала розслідування відповідних злочинів, зауважив, що практично у жодній з розвинених країн немає такого, щоб у структурі органів прокуратури були органи попереднього слідства. Як правило, прокуратура здійснює процесуальне керівництво і підтримання державного обвинувачення. А слідство не перебуває в її підпорядкуванні. Саме з цих міркувань виходили законодавці, коли приймали закон про ДБР. Нинішня конфігурація виключає зосередження в одних руках занадто широкого кола повноважень з розслідування справ.

В продовження обговорення очільник теруправління розкрив сферу підслідності ДБР , а також розповів про розмежування сфер впливу з НАБУ. Зокрема наголосив, що НАБУ має у підслідності своїх суб’єктів, це також топ-чиновники, які вчинили корупційні злочини. ДБР стосовно топ-чиновників буде розслідувати інші злочини – некорупційні, наприклад ДТП чи інше. Водночас, якщо говорити про працівників правоохоронних органів, то корупційні злочини їх перших керівників (вищий начальницький чи офіцерський склад) – у підслідності НАБУ, а корупційні злочини їх підлеглих буде розслідувати ДБР.

Також зауважив, що закон передбачає , що залежно від розміру неправомірної вигоди (розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в п’ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму) – цим також буде займатися НАБУ. Тобто, бюро працює по тих корупційних злочинах, які не є у підслідності НАБУ.

«Між ДБР і НАБУ чітко розмежовані повноваження, конфлікту не бачу. Роботи вистачить на всіх»-наголосив Віталій Стець.

В подальшому обговорювали також певні труднощі в роботі та прогалини в законодавстві. Зокрема, наприклад правоохоронці , які підслідними ДБР– це люди з юридичною освітою, добре ознайомлені з методами слідства, тож притягти їх до відповідальності не так просто. Саме для цього зауважив пан Віталій набирають відповідних фахівців. Потрапити на роботу в Бюро можливо лише пройшовши кілька етапів конкурсу.

На цей час ще не ліквідовані прогалини в законодавстві, пов’язані з оперативним блоком. Потрібно буде вносити зміни в закон і надавати такі функції ДБР. Можливість набрати оперативні підрозділи – дозволить швидше реагувати, бо оперативні працівники фактично прокладають шлях слідчим.

Наприкінці зустрічі студенти мали можливість поспілкуватися з запрошеним гостем – задавати питання та подискутувати щодо особливостей роботи, поговорили про резонансні справи і тиск на Бюро,мотивацію працівників , про перспективи судового розгляду тих справ, які вже передані до суду та створення Антикорупційного суду .

В свою чергу Віталій Миколайович подякував за запрошення і наголосив , що такі зустрічі є дуже важливими, оскільки студенти завжди були рушійною силою змін в суспільстві . Також висловив надію, що такі заходи внесуть корективи у вибір майбутньої професії для студентів юристів, та частина з них захоче долучитись до боротьби із злочинністю у лавах правоохоронних органів, зокрема і в ДБР, де є можливість потрапити навіть без досвіду роботи.
«Ми новий правоохоронний орган, нам доручили дуже важливу місію – ми не можемо підвести ні керівництво ДБР, ні законодавця, ні громадян України. Будемо робити все для того, щоби у ДБР був імідж правоохоронної структури, яка має свої традиції та робить реальні речі, а не займається піаром»-підсумував Віталій Стець.